Porozumienia rynkowe i konsorcja

Powrót

Czym jest?

Z pewnością bardzo często słyszysz slogan: „współpraca jest kluczem do sukcesu”. I to prawda, lecz nie zawsze każde porozumienie czy też konsorcjum będzie bezpieczne. Może się okazać, że chcąc wypracować wyższe użyteczności, zyski, dążąc do zabezpieczenia swojej pozycji rynkowej zawrzesz porozumienie, które będzie naruszać prawo ochrony konkurencji. I co wtedy?

Co możesz zrobić?

Najważniejsze, to mieć wiedzę czego nie wolno robić. Dlatego też jesteśmy gotowi przeprowadzić dla Ciebie szkolenia i warsztaty z zakresu prawa ochrony konkurencji, podczas których dowiesz się czego nie możesz robić, a co może być przeprowadzane i pod jakimi warunkami. Kolejnym niezmiernie istotnym elementem jest, abyś gdy tylko pojawi się koncepcja zawiązania porozumienia rynkowego dokonał ekonomicznej i prawnej analizy antymonopolowej (nie zapominając o kwestii wyznaczenia rynku właściwego i pozycji rynkowej).

Jakie jest zagrożenie?

Nawet jeżeli Twoje działania będą podbudowane dobrymi intencjami, to w efekcie może się okazać, że zbudowane przez Ciebie konsorcjum, czy też inna forma organizacji przedsiębiorstw, będzie skutkować naruszeniem prawa ochrony konkurencji. Musisz pamiętać, że naruszenie prawa antymonopolowego skutkuje nie tylko karami administracyjnymi (do 10% obrotu) lecz również odpowiedzialnością cywilną (odszkodowania). Istotne jest również, że osoby odpowiedzialne za powstanie takiego porozumienia mogą zostać obłożone karą do 2 mln PLN.

Co możemy zrobić dla Ciebie:

  • Określić skalę ryzyka antymonopolowego,
  • Wskazać zakresy niezgodności z regulacjami antymonopolowymi,
  • Zaproponować mitygację ryzyk antymonopolowych,
  • Przeprowadzić analizę zniwelowania ryzyk antymonopolowych (tzw. test bilansujący),
  • Opracować dokumenty formalne pozwalające na zniwelowanie ryzyk antymonopolowych (procedury, umowy, porozumienia).

W tym zakresie może Cię wesprzeć Maciej Fornalczyk, adw. Jakub Miziołek i apl. rdc. Tomasz Dębski wraz z zespołem COMPER.

Porozumienia rynkowe i konsorcja