Zarządzanie ryzykiem antymonopolowym (Competition Compliance)

Powrót

Czym jest?

Prowadząc biznes musisz zwracać uwagę nie tylko na to jak masz przygotowanie przedsiębiorstwo na starcie, lecz musisz monitorować, czy upływ czasu nie stępił ostrożności i wyczulenia na określone zagadnienia. Może się okazać, że nie zwracasz uwagi na pozornie nieistotne zdarzenia, a w efekcie narażasz swoją firmę jak również wystawiasz się na ryzyko osobiste, gdy twoi pracownicy (a może również i Ty) nawet nieświadomie naruszacie przepisy antymonopolowe.

Co możesz zrobić?

Rozwiązaniem jest przygotowanie i wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem antymonopolowym. Przygotowanie tego rozwiązania pozwala na pozyskanie wiedzy o potencjalnych ryzykach na wczesnym etapie ich powstawania a także, gdy dane ryzyko się zmaterializuje, będziesz wiedzieć co należy zrobić i jak się zachować.

Jakie jest zagrożenie?

Jeżeli chcesz zniwelować ryzyko odpowiedzialności finansowej (kary do 10% obrotu, odpowiedzialność osobista – do 2 mln PLN oraz odpowiedzialność odszkodowawcza) musisz wprowadzić system zarządzania ryzykiem antymonopolowym. W przeciwnym wypadku nie masz wiedzy o tym na jakie ryzyko się wystawiasz a jeżeli nastąpi jego materializacja, to nie będziesz mieć ustrukturyzowanej wiedzy jak należy postępować.

Co możemy zrobić dla Ciebie:

  • Przeprowadzić identyfikację ryzyk antymonopolowych,
  • Przygotować procedury zarządcze (wraz z aktualizacją księgi procedur),
  • Wprowadzenie kompleksowego systemu zarządzania ryzykiem antymonopolowym (Competition Compliance).

W tym zakresie może Cię wesprzeć Maciej Fornalczyk, dr Joanna Fornalczyk, adw. Jakub Miziołek wraz z zespołem COMPER.

Zarządzanie ryzykiem antymonopolowym (Competition Compliance)