W niektórych przypadkach nie można udzielić pomocy publicznej na podstawie gotowych rozwiązań i konieczne jest przeprowadzenie postępowania przed Prezesem UOKiK lub przed Komisją Europejską. W wyniku przeprowadzonego postępowania otrzymujesz decyzję lub opinię wskazującą na warunki, po spełnieniu których dana pomoc publiczna będzie mogła zostać uruchomiona.
Podstawową kwestią, z którą należy się zmierzyć to sama identyfikacja pomocy publicznej, gdyż jest to kluczowy element w każdym postępowaniu przed KE czy też UOKiK. Kolejnym elementem jest opracowanie strategii postępowania, tak aby stosownie zaprojektować poszczególne etapy i przygotować się na nie. Opracowanie samego wniosku notyfikacyjnego rzutuje natomiast bezpośrednio na prowadzone następnie postępowanie i osiągnięty wynik.
Udzielenie pomocy publicznej bez pozyskania zgody KE powoduje, że uruchomione środki stają się pomocą nielegalną (niezgodną z wewnętrznym rynkiem) i tym samym będą powodować wysokie ryzyko finansowe u beneficjenta. Udzielenie pomocy nielegalnej powoduje, ryzyko obowiązku zwrotu wraz z odsetkami, co istotnie narusza płynność tego przedsiębiorcy a dawcę może narazić na odpowiedzialność z tytułu nieuzasadnionego dysponowania środkami publicznymi – nawet na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
W tym zakresie może Cię wesprzeć Maciej Fornalczyk wraz z zespołem i przygotować stosowną konstrukcję powierzeniową.